Ścibórz - rzeka Raczyna

Raczyna – rzeka w Czechach i w południowej Polsce, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Płynie przez Sudety Wschodnie (Góry Złote), Przedgórze Paczkowskie i Obniżenie Otmuchowskie. To górska rzeka o długości około 25,7 km, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Źródło rzeki położone jest w Czechach w Kraju ołomunieckim w okresie Jeseník w północno-zachodniej części Gór Złotych u południowego podnóża wzniesienia Kobyla Kopa na wysokości ok. 649 m n.p.m. Koryto rzeki jest kamienisto-żwirowe, słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne z małymi progami kamiennymi, na których w górnym biegu w kilku miejscach występują niewielkie wodospady.

Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północno-wschodni. W większości swojego biegu płynie lasem, brzegi w 20% są zadrzewione, szerokość koryta wynosi 3,8 m, a średnia głębokość 0,25 m. Budując Jezioro Otmuchowskie, zmieniono bieg rzeki od Trzeboszowic do ujścia. Na tym odcinku płynie ona sztucznym korytem między wałami kanału ulgi Jeziora Otmuchowskiego. Główne dopływy: lewe – Jaworka, Czerwony Potok, Kanał Ulgi Nysy Kłodzkiej; prawe – Świdna oraz wiele bezimiennych strumieni i potoków mających źródła na zboczach przyległych wzniesień. W rzece występuje: strzebla, pstrąg potokowy, kiełb, lin oraz śliz, który jest gatunkami dominującym. Miejscowości nad rzeką: po stronie Czech: Horní Fořt; po stronie Polski: Trzeboszowice, Ścibórz, Frydrychów, Otmuchów.

Przebywając w okolicy, warto zatrzymać się w barokowym pałacu Jana Heymanna w Ściborzu, usytuowanym na końcu wsi z dala od głównej drogi, dzięki czemu można cieszyć się ciszą, pięknymi widokami i śpiewem ptaków. Położenie Ściborza doskonale pozwala nie tylko na korzystanie z uroków wodniactwa, ale umożliwia wycieczki do pobliskiej Kotliny Kłodzkiej.
 

Galeria


Lokalizacja

NotatkiNotatki Prywatne


Szlakiem Wodnym

Miejsca, które musisz odwiedzić!