Ścibórz - Jezioro Otmuchowskie

Jezioro Otmuchowskie (Zbiornik Otmuchowski) - zbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1928-33, tuż powyżej miasta Otmuchów, tama ziemna. Przy maksymalnym piętrzeniu (18,6 m) zbiornik ma powierzchnię 20,6 km² i pojemność 130,45 hm³. Zamyka zlewnię Nysy Kłodzkiej o powierzchni 2352 km². Jego pojemność, oszacowana w 2001 roku na nowo w związku z sedymentacją osadów rzecznych, mierzona do wysokości przelewu (215 m n.p.m.), wynosiła 130,45 mln m³.

Jezioro znane jest wśród wędkarzy całej Polski jako doskonałe łowisko szczególnie sandacza. Miłośników przyrody zainteresuje z pewnością znajdująca się w pobliżu jeziora unikalna na skalę krajową kolonia lęgowa czapli siwej, w której zinwentaryzowano około 250 gniazd. W okolicach zapory gniazdują też białorzytki. Można napotkać ogorzałki, rzadziej uhle, lodówki lub markaczki, a także nura rdzawoszyjego i czarnoszyjego. W części zachodniej zbiornika gniazdują: bączek, kropiatka, błotniak stawowy i brzęczki. Przelotnie zalatują celem odpoczynku kuliki wielkie, czajki, siewnice oraz biegusy zmienne i krzywodziobe. Stwierdzono także obecność kamusznika, ostrygojada i płatkonoga szydłodziobego. Na wilgotnych piaskach zauważyć można rzadkie gatunki roślin: ponikło igłowate, ponikło jajowate, bebłek błotny, namulnik brzegowy, turzycę ciborowatą i ciborę brunatną. Na obrzeżach zbiornika, w miejscach mulistych i okresowo zalewanych, rozwinęła się roślinność szuwarowa i błotna, wśród której spotkać można sitowca nadmorskiego oraz solankę kolczystą.

Jest to również ważny obszar wypoczynkowy i żerowiskowy dla siewkowatych. Jezioro ze względu na wielkość i piękno krajobrazowe jest często porównywane z jeziorami bawarskimi w Niemczech. Jest ono w naturalny i harmonijny sposób usytuowane w tutejszym krajobrazie. Przyroda nie została naruszona i w niczym nie ucierpiał romantyzm tej przepięknej okolicy. Wypoczywający nad wodą, turyści oraz wędkarze uatrakcyjnią swój pobyt poprzez udział w cyklicznie organizowanej ponadregionalnej imprezie wystawienniczo-kulturalnej „Lato Kwiatów”. Warto też przy tej okazji zwiedzić otmuchowski zamek biskupi z unikatowymi końskimi schodami i wieżą widokową, barokowy kościół, ratusz z interesującymi zegarami słonecznymi oraz okoliczne pałace w Zwierzyńcu i Rysiowicach

Galeria


Lokalizacja

NotatkiNotatki Prywatne


Szlakiem Wodnym

Miejsca, które musisz odwiedzić!