Otmuchów - rzeka Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka – rzeka w południowo-zachodniej Polsce o długości 182 km, na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, lewobrzeżny dopływ Odry. Wypływa z masywu Śnieżnika, następnie płynie przez Kotlinę Kłodzką, Góry Bardzkie, Obniżenie Otmuchowskie, Dolinę Nysy Kłodzkiej do Pradoliny Wrocławskiej .

Często wylewa, właśnie z tego powodu powstały w XX wieku dwa duże zbiorniki retencyjne w okolicach Otmuchowa (Jezioro Otmuchowskie) i Nysy (Jezioro Nyskie), które wykorzystuje się także w celach energetycznych i rekreacyjnych. Pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim, a Paczkowem wybudowano dwa nowe zbiorniki (w 2002 roku): Topola i Kozielno razem tworzące Zalew Paczkowski. Na części swojego biegu rzeka jest tradycyjną granicą pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem. Główne dopływy: lewostronne - Bystrzyca (Łomnicka), Łomnica, Bystrzyca Dusznicka, Ścinawka, Budzówka; prawostronne - Wilczka, Biała Lądecka, Raczyna, Biała Głuchołaska, Ścinawa Niemodlińska, Potok Borkowicki. Rzeka płynie krętą doliną, rozcinając Góry Bardzkie, przepływając przez malowniczy Przełom Bardzki.

Szlak wodny Nysy Kłodzkiej cieszy się niezwykłą popularnością. Mimo, że nie należy do najłatwiejszych, to amatorów kajakarstwa zachwyca bogactwem malowniczych widoków. Ważniejsze miejscowości od źródeł: Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, Paczków, Otmuchów, Nysa, Lewin Brzeski, Skorogoszcz. 

Galeria


Lokalizacja

NotatkiNotatki Prywatne


Szlakiem Wodnym

Miejsca, które musisz odwiedzić!